reklama

Ako štát hazarduje s našim zdravím – 1. časť

Zdravotníctvo je veľmi široká téma, týkajúca sa nás všetkých a teda je veľmi citlivá. Aj keď som sám lekárom nie je mojim cieľom „držať stranu“ lekárom. Chcem len poukázať na problémy, ktoré v zdravotnom systéme sú, niektoré sa týkajú priamo zdravia, čo môže byť občas aj nebezpečné. Dôležité je, aby sa aj ľudia „mimo brandže“ konečne dozvedeli pravdu o systéme, ktorý sa podľa všetkého na Slovensku rúti do záhuby.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Lekárska služba prvej pomoci.

Situácia – je sobota večer, v priebehu zhruba dvoch hodín vás ukrutne začne bolieť hlava, máte závrate, jednoducho je vám zle. Nechce to prejsť – máte pocit, že to nie je na sanitku, no odklad do pondelka poobedia (keď má váš všeobecný lekár ordinačné hodiny) to neznesie. Tak si zavoláte lekára domov, alebo skočíte na pohotovosť. Inak povedané – využijete lekársku službu prvej pomoci (LSPP). Jedná sa o lekársku pomoc v prípadoch, keď má pacient po ordinačných hodinách zdravotný problém a vyhľadá, alebo si zavolá lekára. Potiaľto je to morálne v poriadku. Lenže ako je to v praxi?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Začnime od začiatku: Zákon 578/2004 z 21. októbra 2004 o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, zdravotníckych pracovníkoch, stavovských organizáciách v zdravotníctve...má spolu 11 novelizácií a dotýka sa ho spolu 194 právnych predpisov (podľa www.zakon.sk). Spolu sa jedná o stovky strán textu! Pôvodná formulácia § 79 týkajúca sa povinností poskytovateľa zdravotnej starostlivosti, písmeno w znela takto: „w) zabezpečiť zber údajov potrebných na určenie indikátora vo formáte určenom ministerstvom zdravotníctva,“. Zatiaľ to nemá s poskytovaním LSPP nič. Nasledovala novelizácia č. 720/2004, potom novelizácia č. 351/2005, kde písmeno w) vypadáva. Ďalej pokračovali novelizácie 538/2005; 282/2006; 527/2006; 673/2006, uznesenie Ústavného súdu SR č. 18/2007, až po novelizáciu 272/2007 z 17.mája 2007, kde je uvedené „v § 79 sa odsek 1 dopĺňa písmenom w), ktoré znie: "w) poskytovať lekársku službu prvej pomoci podľa rozpisu určeného samosprávnym krajom, ak ide o poskytovateľa, ktorý poskytuje všeobecnú ambulantnú starostlivosť v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo, alebo v špecializačnom odbore pediatria a poskytovateľ, ktorý poskytuje špecializovanú ambulantnú starostlivosť v odbore zubné lekárstvo.“ Ďalšie novelizácie sú: 330/2007; 464/2007; 653/2007; 560/2008 a ešte uznesenie Ústavného súdu SR č. 206/2008... snáď netreba komentár.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Zjednodušene povedané, podľa aktuálneho znenia zákona, štát (samosprávny kraj) určí KTO a KEDY, dokonca aj KDE má poskytovať lekársku prvú pomoc. Predstavte si, že ste v situácii lekára (či už zamestnanec, alebo SZČO), ktorý pracuje ako všeobecný lekár pre dospelých (tzv. praktický lekár), ktorý sa povedzme 5 dní pred nástupom do služby dozvie, že musí (podľa zákona) slúžiť. Štát, namiesto toho aby vyriešil, za akých podmienok by sa uvedená služba poskytovala normálne, zakotví túto povinnosť v zákone. Tiež určí subjekt (povedzme súkromný), s ktorým má príslušný lekár uzatvoriť zmluvu! Za sumu nižšiu ako by ste dostali za brigádu v hypermarkete – obyčajne 1,5 až 2 eurá/hodinu máte poskytovať pomoc!!! Dozviete sa to týždeň vopred, nikto sa nepýta či ste nepracovali deň predtým a nemali povedzme pre chrípkové obdobie 50 pacientov... hlavne, že je „zabezpečená“ 24 hodinová starostlivosť. V tomto prípade sú všeobecní lekári (tí pre dospelých aj tí detskí) a tiež zubári v pozícii slabšieho – majú zákonom danú povinnosť! Ale ten istý zákon už nikomu ďalšiemu bližšie podmienky neurčuje. Napríklad lekárne. Lekár vás musí ošetriť, no jediné čo ohľadom liekov urobiť smie, je vypísať recept. To vám v sobotu v noci niekde ďalej od pohotovostnej lekárne (dve sú v BA o iných v SR doteraz neviem...) asi nepomôže.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na rovinu, nechcel by som byť ošetrený unaveným, demotivovaným a možno aj nazlosteným lekárom, ktorý je v práci nasilu. A hlavne v noci. Áno, určite sa dá namietať Hippokratovou prísahou, ktorú aj väčšina lekárov dodržiava a teda pokiaľ lekár na miesto dorazí, tak vám určite pomôže. Na druhej strane takéto štátne riešenia sú veľmi nebezpečné, najmä z dlhodobého hľadiska. Tu je ten hazard z názvu článku – nechcem tým povedať (určite sa to z diskusie dozviem), že lekár niekoho ošetriť nemá. Nechcem tým povedať, že máme niekomu niečo platiť plošne. Ale lekár nie je nadčlovekom. Takisto si potrebuje nakúpiť v potravinách...atď. Má právo, ako ktokoľvek iný, na seriózne ohodnotenie svojej práce. Myslím tým prácu navyše a v noci! Pokiaľ ju má robiť, musí dobrovoľne súhlasiť s platom, musí byť motivovaný nielen preto, lebo je lekár. Je lekár vari menejcenným občanom? Riešením nie je zakotvovať povinnosť zákonom pre lekára, ale povedzme pre zdravotnú poisťovňu, ktorej platíte peniaze. Ona je povinná zabezpečiť nepretržitú a dostupnú zdravotnú starostlivosť pre svojich klientov, keďže je financovaná peniazmi nás všetkých a platí za zdravotnú starostlivosť a teda aj za LSPP.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A ešte pikoška na záver ohľadom cien. Keby niekto neveril, overte si to. V pôvodnom nariadení vlády SR č. 226/2005 (4.máj 2005) o „výške úhrady za zdravotnú starostlivosť...poskytovateľovi lekárskej služby prvej pomoci" bola cena jedného bodu stanovená na 0,50 Sk. Bodmi sú ohodnotené jednotlivé výkony lekára. (Príklad – „výkon č. 4a - Vykonanie jednoduchého zdravotného výkonu: napríklad kontrola krvného tlaku, odstránenie stehov...“ má hodnotu 80 bodov = t.j. 40 Sk v roku 2005). Nariadenie vlády č. 380/2008 zo 17.septembra 2008 účinné od 1.1.2009 zmenilo toľko "...slová 0,50Sk sa nahrádzajú slovami 0,016597 eura". Inak povedané 0,50Sk/30,126 = 0,0165969. Podľa vlády SR sa cena nezmenila ani o halier! A to za štyri roky! Takže keď ste si zavolali lekára, aby vám odmeral tlak, dostal za to 40Sk v roku 2005 a pozrime sa 1,33 eura v roku 2009...

Peter Kalist

Peter Kalist

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekár, pracujúci v našom zdravotnom systéme. Takisto tímlíder pre oblasť zdravotníctva v strane SaS. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu