Zlý zisk poisťovní

Autor: Peter Kalist | 16.7.2012 o 11:12 | (upravené 16.7.2012 o 11:19) Karma článku: 17,74 | Prečítané:  5553x

A máme tu opäť obľúbenú tému - zisk škaredých súkromných zdravotných poisťovní. Takto podaná téma sa veľmi dobre predáva: zlý súkromník, ktorý bezprácne berie z povinných odvodov, v našom zdravotnom systéme nemá čo robiť. Je v záujme všetkých, aby sme ho potrestali!

Po neúspešnom pokuse zakázať zisk je ďalším nápadom odkúpenie zdravotnej poisťovne pod hrozbou prípadného vyvlastnenia. O tom vyvlastnení je viacero právnikov presvedčených, že podobne ako zákaz zisku, nebude celkom košer, najmä tá časť o preukázaní verejného záujmu. Prípadný súd by sa isto zaujímal, ako by násilná zmena vlastníka pomohla nášmu zdravotníctvu. Keby aj vyvlastnenie bolo v poriadku, v zákone sa píše o primeranej náhrade, ktorú určí štát a ak je vlastník s jej výškou nespokojný, môže sa obrátiť na arbitrážny súd. O primeranej cene píšem nižšie.

Poďme sa pozrieť na čísla – poisťovňa Dôvera mala za roky 2008 - 2011 zisk v priemere 16,1 milióna € ročne. Poisťovňa Union za tie isté roky mala stratu priemerne 5,1 milióna ročne , teda dotovala naše zdravotníctvo vo štvorročnom období spolu sumou asi 20,5 milióna €. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) za to isté obdobie mala stratu 131,3 milióna €. Dnes sú v zisku všetky tri.

Na prvý pohľad jasné ako facka - súkromníci berú peniaze. Ako to však vyzerá s platbami? Zmluvné ceny výkonov boli vo výkladných skriniach nášho zdravotníctva (teda vo veľkých univerzitných a fakultných nemocniciach) podľa údajov Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou v roku 2010 nasledovné. Z celkovo deviatich odborností až v siedmich z nich (vnútorné lekárstvo, neurológia, pediatria, gynekológia, chirurgia, urológia, anestéziológia) platila VšZP najnižšiu cenu. Iba v dvoch prípadoch (ortopédia a traumatológia) mala najnižšiu cenu Union. No najvyššiu cenu mala 7x Union a 2x Dôvera. Ani raz VšZP. Ako je možné, že štátna poisťovňa platila štátnym koncovým a výučbovým zariadeniam menej ako súkromné poisťovne? A pre ilustráciu rozdiel zmluvnej ceny výkonu napríklad vo vnútornom lekárstve je 449€ od VšZP a 2390€  od Union-u - teda priepastných 431%. Dokonca v chirurgii Union platí až o 705% viac za zmluvný výkon ako VšZP.

V roku 2011 už rozdiely nie sú také priepastné, ale napriek tomu má VšZP maximálnu cenu iba vo vnútornom lekárstve, v ďalších sa striedajú Union a Dôvera, inak 705% rozdiel v chirurgii zostal zachovaný.

Zaujímavý je aj prehľad o počte poistencov čakajúcich na poskytnutie zdravotnej starostlivosti - tzv. čakacia listina poisťovne. Každá poisťovňa tam zaradí poistenca, ktorý má nárok na starostlivosť, ale napríklad,  nie sú na ňu peniaze.

VšZP v roku 2011 zaradila na čakaciu listinu 12 000 pacientov. Na konci roka čakalo na poskytnutie starostlivosti ešte 7600 poistencov. Neviem, neboli peniaze? A z toho skoro 1700 ľudí čakalo viac ako jeden rok! V porovnaní s tým, súkromné zdravotné poisťovne spolu zaradili 6300 pacientov na čakacie listiny, z ktorých na konci roka čakalo 662 poistencov. Perlička na koniec - viac ako rok čakalo v súkromných poisťovniach iba 15 ľudí (Dôvera 14, Union 1).

Pre argument o zdravších a lacnejších poistencoch uvediem iné čísla - suma vynaložená na ústavnú zdravotnú starostlivosť (teda peniaze zaplatené nemocniciam) v prepočte na jedného poistenca - VšZP 169€, Union 197€ a Dôvera 245€ - súkromníci opäť platili viac.

A ako je to s primeranou cenou pri prípadnej kúpe poisťovne?

K 31.12.2009 pri zlučovaní poisťovne Dôvera a Apollo bola poisťovňa Dôvera ohodnotená na sumu 578 900 000 € (áno, viac ako pol miliardy €!). Vtedy mala 865 000 poistencov. Dnes ich je už 1,4 milióna. Podstatne menšia, ale takisto nezanedbateľná je aj poisťovňa Union so 400 tisícmi poistencov. Ak by sme použili rovnaký meter, tak odhadovaná cena za obe poisťovne môže pokojne prevyšovať 1,2 miliardy eur.

Ako som uviedol vyššie, za posledné štyri roky vychádza celkový zisk súkromných poisťovní približne 11 miliónov € ročne (Dôvera +16 a Union -5). Ak porovnáme teraz 1 200 miliónov € potrebných na kúpu oboch poisťovní, dostaneme 109 ročných ziskov! Teda ak vláda vynaloží (alebo prehrá v neskoršej arbitráži) takúto obrovskú sumu našich spoločných peňazí, minie sumu, ktorú by "zlí" súkromníci museli zarábať viac ako storočie.

Slovenský zdravotný systém je chorý. Potrebujeme systémové zmeny. Počet poisťovní však nie je hlavný problém. 1,8 milióna ľudí je dobrovoľne poistených v súkromných poisťovniach. To je viac ako mala ktorákoľvek politická strana voličov. Prečo chce štát rozhodovať za týchto ľudí? Kde je vládou toľko proklamovaná verejná a odborná diskusia? Kde je kalkulácia dopadov, čo to prinesie pacientom a lekárom? Čo bráni štátu použiť podobnú sumu na zlepšenie bilancie VšZP? Prečo by nemohla VšZP platiť lekárom a nemocniciam viac a rýchlejšie? Prečo by nemohli pacienti štátnej poisťovne mať drahšie lieky bez doplatku? Som presvedčený, že už po krátkej dobe by sa ľudia spontánne prepoistili do lepšej štátnej poisťovne a súkromníci by jednoducho "zavreli krám", pretože by nemali poistencov. A navyše by sa peniaze nepoužili na krytie budúcich ziskov, ale priamo na zdravotnú starostlivosť. Ocenil by som, keby vláda predstavila skutočné riešenia ako zastaviť zadlžovanie nemocníc, ako zlepšiť dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti, aby doriešila problém platov zdravotných sestier, ako aj adekvátne ohodnotenie súkromných lekárov. Zisk poisťovní je možné obmedziť presnou definíciou rozsahu zdravotnej starostlivosti, vrátane jej časovej dostupnosti – teda nech sa zákonom už konečne zadefinuje na čo a v akom čase má pacient nárok a nech to je záväzné pre všetkých hráčov na trhu. Aby sa nestalo to, že po minutí obrovského množstva peňazí zistíme, že kvalita zdravotného systému zostala na podobnej (ak nie horšej) úrovni ako máme dnes, ibaže budeme o pár miliárd chudobnejší.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?