Odvolávanie ministerky zdravotníctva

Autor: Peter Kalist | 25.10.2013 o 8:18 | (upravené 27.10.2013 o 7:47) Karma článku: 20,14 | Prečítané:  1436x

Včera sme boli v parlamente svedkami pokusu o odvolanie ministerky zdravotníctva. Dôvody a množstvo argumentov za jej odvolanie sú popísané vo viacerých blogoch a odzneli v dostatočnom množstve počas parlamentnej schôdze. Som presvedčený, keby sa podobný prípad stal v inej civilizovanej krajine, minister zdravotníctva by sám bez vyzvania podal demisiu.

No nech už je dôvod odvolávania akokoľvek závažný, nie je jediným "hriechom" pani ministerky.

Skúsim vymenovať ďalšie:

Legislatívna pasivita
Za posledných niekoľko mesiacov nevyprodukovalo ministerstvo zdravotníctva pod vedením súčasnej ministerky ani jednu jedinú zásadnú právnu normu. Takže to vyzerá, že s našim zdravotníctvom je všetko úplne v poriadku. Áno, bolo vydaných niekoľko vyhlášok alebo noviel vyhlášok. Za všetky spomeniem napr. vyhlášku o požiadavkách na vodu určenú na kúpanie (nájdete pod číslom S08091- OL-2013). No uznajte, ak vyhláška o vode na kúpanie je jedným z mála problémov riešených ministerstvom, tak sme na tom v zdravotníctve veľmi dobre.

Neschopnosť vyrokovať adekvátne krytie zo štátneho rozpočtu
Podľa aktuálneho návrhu rozpočtu bude štát v budúcom roku platiť za svojich poistencov historicky najnižšie zdravotné odvody - 3,83%. Ide o priepastný rozdiel oproti predvolebným sľubom o zvyšovaní percent. V absolútnych číslach štát zaplatí o 206 miliónov eur menej ako napríklad v roku 2012 (ešte návrh rozpočtu predchádzajúcej vlády, silno kritizovaný vtedy opozičným Smerom).

Nevyužívanie eurofondov
Použitie prostriedkov z eurofondov v slovenskom zdravotníctve padne v roku 2014 na polovicu. To sa mi nezdá ako zodpovedný manažérsky prístup. Návrhy na ďalšie roky sú v tejto oblasti ešte horšie. V roku 2015 sa chystá ministerstvo zdravotníctva využiť 8 miliónov eur, v roku 2016 dokonca iba 1 milión eur, teda 84-násobne nižšie využitie oproti minulej vláde.

Neschopnosť zastaviť zadlžovanie nemocníc
Celková dlžná suma nemocníc len voči sociálnej poisťovni presiahla k 31. augustu 70 miliónov eur. Oproti decembru 2012 narástol dlh nemocníc o neuveriteľných 45%. Aktuálne je celkový dlh zdravotníctva odhadovaný na strašných 300 miliónov eur a to nezahŕňa potrebu investícií do našich mnohokrát zastaraných nemocníc. Podľa materiálu samotného ministerstva je priemerný vek nemocníc 42 rokov, pričom na ich obnovu je potrebných každoročne ďalších 197 miliónov eur.

A odkiaľ prídu peniaze? No predsa z vreciek občanov. Podľa makroekonomických prognóz stúpnu súkromné výdavky na zdravotníctvo v roku 2014 o 28 miliónov eur, spolu 680 miliónov eur. Inak povedané, každý ekonomicky aktívny človek minie na zdravotníctvo v roku 2014 asi 300 eur.

Ale aby sme nehovorili iba o peniazoch. Doteraz som nevidel jediný návrh riešenia primárnej zdravotnej starostlivosti. Myslím tým problém pomaly, ale isto starnúcich všeobecných lekárov, pediatrov a zubárov, no nielen ich. Boli sme svedkami štrajku sestričiek, ktorý nie je stále doriešený. Iba vďaka (opäť raz) ich dobrej vôli nás má kto ošetrovať. Takto by sme mohli pokračovať, bohužiaľ, ešte veľmi dlho.

Nemusíte rozumieť číslam, ani ekonomickým teóriám. Zdravotníctvo je hlavne o ľuďoch. Ten, kto manažuje to najcennejšie čo máme, naše zdravie, by mal byť jedným z najschopnejších manažérov.

Predstavte si totiž, že akousi administratívnou chybou, nezodpovednosťou alebo z iných dôvodov nie je k dispozícii záchranárska helikoptéra. A predstavte si, že ju práve potrebuje vám blízky človek. Tak ako? Stále nevidno dôvody na odvolanie pani ministerky?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?